Jak vybrat dort

Jak vybrat luxusní narozeninový dort: Tipy a rady

Vybrat ten pravý dort, to není jen tak. Vždyť má jít o oslavu naprosto jedinečného dne. Ale na druhou stranu to nemusí být zase taková věda, když budete mít v ruce pomyslnou mapu, která vás navede bezpečně k cíli - projevit lásku člověku, vám nejbližšího.

A takovou mapu ve formě tipů a rad, na co myslet při výběru krásného narozeninového dortu jsme pro vás moc rádi sestavili.

Protože tvořit dorty je naše obrovská radost. A naše služby nekončí jen dortem a jeho předáním, ale dokážeme vám i dále ušetřit čas a nabídnout také např.:

 • Oslavu narozenin v nádherném prostoru naší pobočky na Praze 3
 • Zařízení květin (P.S. pánové, tím neskutečně zabodujete)
 • Chlebíčky a drobné jednohubky (P.S: dámy, tím zase zabodujete vy)
 • Paštiky a flaška výběrového šumivého vína Prosecco

11 startovacích otázek, které si položte

 • Kdo je oslavenec?
 • Jaké je jméno a věk?
 • Jaké jsou jeho/nebo její záliby a zájmy?
 • Kolik hostů očekáváte?
 • Jaké chutě preferuje oslavenec?
 • Jsou nějaké chutě, které by měly být zohledněny nebo vyhnuty z důvodu alergií či dietních omezení?
 • Máte nějakou představu o designu dortu?
 • Jaký by měl být vzhled dortu? (např. téma, barvy, dekorace)
 • Máte nějaké obrázky nebo vzory, které byste rádi na dortu viděli?
 • Jaký je váš rozpočet na dort?
 • Jaký je plán doručení nebo odvozu dortu?

A tady jsou ty konkrétní postřehy z naší více jak 20leté praxe! To, že tam máte dát prskavky, nebo svíčky a letopočet oslavence, to řešit nemusíme, souhlasíte, že?  

Osoba oslavence

Klíčem úspěchu je to, jak perfektně znáte chuťové preference narozeninového oslavence.

Každý z nás je malinko odlišný, což se odráží i v aspektu chutí. Ale i tak se vás pokusíme nasměrovat a inspirovat, dle toho, s čím se dennodenně setkáváme.

Tipy pro výběr narozeninového dorty pro ženy

Tady jasně vedou ovocné dorty. To prostě neurazí. Borůvkové, jahodové nebo malinové linie chutě u nás zákazníci stále poptávají. Velmi oblíbeným je i marcipán a jeho efektivní využití v dozdobení dortu.

Pánové nám i zpětně referují, že lehké dorty a krémové dorty na bázi mascarpone (jde o italský sýr, vyšlehaný, do kterého přidáváme smetanu) měli také parádní odezvu. 

No jak by ne, když lehkost a jednoduchost (myšleno ve stylu designu a formy) je spolehlivě vyzkoušená už generacemi šťastných oslavenkyní. Navíc nám dámám, to jaksi ladí k vnímání naší postavy!  

Malinový dort s mascarpone a kokosem
Malinový dort s mascarpone a kokosem

A pánové, květiny, my víme, že občas zapomenete - proto my umíme zařídit květiny za vás. A ruku na srdce takový ovocný dort aranžovaný květinami, to je prostě ono - vrchol dokonalosti, že?

A pánové, ženy jsou jemnější a estetičtější stvoření (bez urážky :) a proto i forma, neboli dárková krabice s dortem může být zážitkem. Nezapomeňte, ženy ocení a vidí detaily

Dárková krabice pro narozeninový dort
Dárková krabice pro narozeninový dort

Tipy pro výběr narozeninového dorty pro muže

Tady to bude jednoduché. Čokoláda. A to hodně čokolády. Oni by vám to ani asi často nepřiznali - ale dort na takové bázi je vždy trefa do černého. Máme to vypozorované z naší více jak 20leté praxe. 

Pokud ale víte, že váš drahý oslavenec nepohrdne i ovocnými příchutěmi dortu, můžeme vám pomoci vše zdárně rozklíčovat u nás na prodejně na Praze 3, kde můžete ochutnat vše, na co vám padne vaše ctěné oko.

Možná, že i přemýšlíte u manžela, či přítele nad jakoby humornou variantou těch tzv. hanbatých dortů (netřeba asi více rozvádět), tak tady máme vypozorováno, že oni to ti pánové, pak často v praxi ani nechtějí jíst.

Takže milé dámy jsou pak překvapené, jenže ono to stálo čas i peníze, že?

Tady radíme neexperimentovat, protože se to doslova nevyplatí.

Když si to pánové tak to zařídí např. ve své partě "humoristů", to může být jiná. Ale na veřejných rodinných oslavách se to nehodí - ne, že bychom bylo prudérní, ale to nám pak klienti o tom smutně referují

A protože víme, že pánové se na pak své oslavě rádi "rozšoupnou", protože jim prostě od přírody chutná, tak doporučujeme zařídit i chlebíčky a jednohubky. Ale vyvarujte se kupovaného pečiva, to je nuda :), za to takové, které je ručně dělané, jaké děláme my...

A pokud víte, že máte doma "gurmána", dodáme vám i výběrové paštiky. 

Tipy pro výběr narozeninového dorty pro děti

Možná, že na první pohled to vypadá, že vybrat dort pro dítě bude tím nejsložitějším úkolem, ale potěšíme vás, protože není tomu tak.

Děti milují, jak ovocný (jahodový, malinový nebo vanilkový např.), ale i čokoládový základ. Daleko důležitějším pro ně je forma a design. To znamená celkové ladění takového dortu. A hlavně a především figurky a dekorace.

Ledové království, auta, šmoulové nebo kniha ala Harry Potter jsou hodně u našich malých ratolestí oblíbeným stylem.

A když už přemýšlíte nad "favoritem sladkého to dětského srdce", nezapomeňte na i ty zábavné prvky jako jsou balónky. Dětská oslava bez balónku je jako, když si zapomenete osolit brambory. Prostě to není ono.  

A co alergie a diety?

Samozřejmě to musíte při výběru dortu brát v potaz. Tady jde o zdraví - a to je prostě jen jedno. Proto dodavateli vždy popište situaci, aby věděl, co nemůže do dortu za provianty případně přidat.


Např. vyloženě my za Sladkou Cestu děláme vše z másla, to znamená i mléko. To znamená, že stopy to může obsahovat. A na vyloženě bezlepkové varianty se nesoustředíme. 

Typ dortu, velikost a není porce jako porce!

Tak příchutě bychom měli a teď hurá na trochu té matematiky! Ale nebojte, nepůjde složité počty.

Typ dortu - prosím vás, vždy na prodejně říkáme lidem, že kulatý dort je nejlepší, protože se prostě dobře krájí. Takhle jednoduché to je.

Vymyslet se dá tvarově mnoho neortodoxních podob, ale je to vlastně zbytečné, neboli vysoce praktické. Parafrázujeme proto Archimeda: "Neberte mi mé kruhy" :)

Velikost - A když máme ten pěkně "sladce vypadající" kruh, tak si vezměte, že ho hezky nakrájíte např. na 8 nebo 12 stejných porcí. A je to.

A pozor není porce jako porce! Na českém trhu se můžete setkat s dodavateli narozeninových dortů, kteří s těmi průměry a čísly trochu "šachují". Realita pak dopadá tak, že překvapený oslavenec krájí dort na jednotlivé kusy a kouká na ty "vyžle", co se mu udělali na talíři.

My za Sladkou Cestu proto preferujeme dva typy - 8 a 12 porcí, které nakrájíte na stejné velikosti! Zákazníky tak nemateme a nešidíme.

Máme v praxi vyzkoušené, že lidi u nás vezmou např. 3 typy dortů o 12 porcí a jednak:

 • De facto jsou cenově úplně jinde.

 • Mohou vzít více typů a chutí narozeninového dortu (ale nazdobené ve stejném designu).

Design a vzhled dortu?

Samozřejmě, že je hezké, když ten výjimečný narozeninový dort je vysoce originálním počinem. Ale také se nám stává, že to lidé často na začátku významně překombinují  - a ono na fotce stažené z Pinterestu, nebo Facebooku to vypadá fajn, ale v realitě nakonec tak ne. 

Jděte radši po chuti a atmosféře. To je nejlepší rada nad zlato. Sejděte se s dodavatelem narozeninového dortu a laďte významné detaily. Ale nezačínejte nikdy u tzv. "projektové dokumentace se skicy různě se proplétajících dortových staveb". 

Kdo pro vás tato milá slova sestavil?

Mé jméno je Jana Klabíková a miluji vše okolo provozu kaváren a dortů.

Jsem hrdá majitelka značky Sladka Cesta a dvou pražských provozoven.

Jako matka a členka početné rodiny naprosto chápu, jak významný je narozeninový den, proto vám v obsahu radím jen to, co bych sama aplikovala ve výběru toho pravého narozeninového dortu.

Chcete nejlepší narozeninový dort vašeho života?

Pošlete mi formulářem "internetového holuba" a já se vám brzy ozvu zpět :) a tvorba nechť započne...